שרותי בר מאז ועד היום

זכור לי בהיותי נער הייתי מתלווה להורי לחתונות וארועים משפחתיים. לא שהיתה לי זכות בחירה.

משקה לימונענע תמיד היינו מגיעים באיחור אבל מגיעים. דבר שתמיד עניין אותי היה בר המשקאות, מאחורי הבר עמד מלצר עם פפיון שחנק את צווארו ותפקידו היה למזוג לאנשים משקאות.
בין האורחים תמיד היתה אורחת מטרידה, שהיתה מבקשת איזה קוקטייל עדין, צבעוני שלא ידפוק לה את הראש. המלצר היה מערבב לה כל מיני משקאות צבעוניים כדי ליצור משקה "אקזוטי" ויפה.
ברוב המקרים למלצר לא היה שום שמץ של מושג מה הוא מוזג. ליד הבר תמיד היתה בחורה מרוחה באיפור כבד, השיער שלה היה לאחר פן וגוונים. בעברית זהירה "מרוחת האיפור", ביקשה קוקטייל פירות קלאסי ה"לגונה הכחולה". "מרוחות האיפור" מתות על המשקה האקזוטי הכחול.

לפני מספר שנים החל טרנד חדש שנקרא "טקילה בר" (בראקטיבי), בהתחלה נתקלנו בבר אקטיבי רק בארועים מסויימים, מאחורי הדלפק עמד ברמן שהכין משקאות בתוך פירות חתוכים ואזוטיים, הבנות היו מקפצות ברחבה כאשר גופן עוטה בגדים "מינימליים", לבושות בתחפושות של שוטרות ואחיות ויורות על הקהל באקדחי מים מאיימים.

הקהל קיבל משרוקיות, סוכיות על מקל, רעשנים ועוד הפתעות אחרות. במשך הזמן התמתן הבר אקטיבי עקב הדרישה של הזוגות המתחתנים. כיום אנו פחות נתקלים באקדחים ומוצצים והבנות לבושות עם כמות בד גדולה יותר על גופן. הבר האקטיבי בהחלט מוסיף המון שמחה ונוכחות לרחבה וכמובן אלכוהול. חתונה ללא בר אקטיבי, איך הסבתות אומרות באידיש "אפס" חסר משהו. היום אנו נתקלים בקהל מבין יותר, תובעני יותר בנושא האלכוהול. הלקוח יודע מה הוא רוצה לשתות, עקב כך חברות הבר החלו לשדרג את הבר והחלו לתת שירות מקצועי יותר. הברים עוצבו בצורה יפה יותר, מבחר המשקאות רחב ועשיר והקוקטיילים איכותיים.

היום קיימות המון חברות המספקות שירותי בר לארועים, חלקן מספקות רק בר אקטיבי, חלקן רק בר מזיגה וחלק גם וגם. הזוגות המתחתנים מתקשים בבחירה מהמבחר הגדול הקיים. רובם אינם מבינים באלכוהול ולכן חוששים משאלת שאלות שמא יתברר כי אינם מבינים דבר בתחום. אז שבו לכם בבית עם נעלי הבית והשמיכה ותנו לי לפנק אתכם. כי אני כבר עשיתי שיעורי בית.

יש כמה דברים שהייתי ממליץ לעשות לפני פנייתכם לבר כלשהו.

 • עדיף לסגור קודם את מקום הארוע לפני פנייתכם לשרותי בר חיצוניים מכיוון שישנם המון מקומות שיש להם בר פנימי שלהם או מומלצים שלהם ולכן הם יקשו מאוד על ספק חיצוני ולא יתנו לו לעבוד בגן או באולם, במקרים מסויימים אף יבקשו עמלה מהזוג על הבאת בר חיצוני.
 • לאחר סגירת מקום החתונה בידקו מה האולם או הגן מוכנים לספק לבר החיצוני בו בחרתם, לדוגמא: כוסות זכוכית למזיגה, קרח, שטיפת ציוד בסוף הארוע, דברים אלה שהזכרתי נשמעים לכם תמוהים, אך יש מקרים רבים בהם נתקלים בבעיות בנושאים אלו בעיקר בנושא הכוסות. ישנם הרבה מקומות שאינם מוכנים לתת כוסות לבר החיצוני כיוון שלא בחרתם בבר הבית. לכן עומדות לרשותכם שתי אופציות:
  1. לשכור מהמקום כוסות במחירים "סבירים" לטובת הארוע.
  2. הבר החיצוני יכול לשכור כוסות מספק חיצוני בתוספת תשלום.

קוקטייל המלצתי היא במקרה הנ"ל: להגיע להסכם עם המקום, כך לא תשלמו הובלה על הכוסות ובנוסף לא יהיה בילבול בין הכוסות שהביא הבר החיצוני לבין הכוסות באולם.

 • השלב הבא הוא לגבש איזה סוג בר תרצו לחתונה? בר אקטיבי בלבד? בר מזיגה? ובאיזו רמה? לכל חברה מספר רמות אלכוהול, בידקו את תקציבכם ואת קהל היעד ואז תהיו ממוקדים יותר לקראת הפגישה.
 • בזמן הפגישה עם הברמן ראו כיצד הוא מציג את עצמו, האם הוא מקצועי? האם הוא מבין באלכוהול? הדבר חשוב מאוד כאשר בחרתם בבר מזיגה שהמקצועיות הנדרשת גבוהה יותר מבר אקטיבי.
  האם המפרט משקף את ציפיותכם לבר חתונה?
  האם לבר יש תעודת כשרות וביטוח צד ג'?
  בהרבה מקומות דורשים זאת מהבר היום.

הדבר החשוב ביותר היא הכימיה עם בעל הבר. כמו בכל תחום אחר חשוב שתהיה כימיה בין שני הצדדים כי סה"כ זהו היום הכי כיפי וחשוב בחייכם. אני מקווה שהקלתי עליכם ולו במעט. ניפגש על הבר.

מוטי קלמוביץ ברגריטה שרותי בר